Notice: Use of undefined constant LL_POSTER_2017_LABEL - assumed 'LL_POSTER_2017_LABEL' in /home/hdoisto3/public_html/areas/conferences/commons/blocks.php on line 45

Notice: Use of undefined constant LL_POSTER_2017_LABEL - assumed 'LL_POSTER_2017_LABEL' in /home/hdoisto3/public_html/areas/conferences/commons/blocks.php on line 45

Notice: Use of undefined constant LL_POSTER_2017_LABEL - assumed 'LL_POSTER_2017_LABEL' in /home/hdoisto3/public_html/areas/conferences/commons/blocks.php on line 46

Notice: Use of undefined constant LL_PROGRAMME_2017_LABEL - assumed 'LL_PROGRAMME_2017_LABEL' in /home/hdoisto3/public_html/areas/conferences/commons/blocks.php on line 47
1o Διεθνές Συνέδριο Οικονομικής και Κοινωνικής Ιστορίας - Πρόγραμμα
Η Javascript πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να συνεχίσετε!

Πρόγραμμα

Ημέρα Συνεδρίες/Εκδηλώσεις
Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου Απόγευμα:
Εγγραφές
Χαιρετισμοί
Δεξίωση
Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου Πρωί: Συνεδρίες Ι.A, I.B και ΙΙ.A, II.B
Απόγευμα: Συνεδρίες III και IV
Δείπνο
Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου Πρωί: Συνεδρίες V.Α, V.B και VI.A, VI.B
Απόγευμα: Συνεδρία VII και Κεντρική Ομιλία
Σάββατο 13 Δεκεμβρίου Πρωί: Συνεδρίες VIII.A, VIII.B, IX
Απόγευμα: Κλείσιμο συνεδρίου και αποτίμηση
Δεξίωση

ΤΕΤΑΡΤΗ 10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2008

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

17:30 – 19:00 ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΥΝΕΔΡΩΝ

19:00 – 20:00 ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

20:00 ΔΕΞΙΩΣΗ

Ισόγειο Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

ΠΕΜΠΤΗ 11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2008

ΣΥΝΕΔΡΙΑ Ι - 9:00-11:00

Α. ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ (Ι). ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Χριστίνα Αγριαντώνη (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)
Σχολιαστής: Χρήστος Χατζηϊωσήφ (Πανεπιστήμιο Κρήτης-ΙΜΣ/ΙΤΕ)

Ελπίδα Κ. Βόγλη (Πανεπιστήμιο Θράκης)

«Μέγα Εργοστάσιον κατασκευής κονιάκ Σ. και Η. και Α. Μεταξά εν Πειραιεί» Επιχειρηματική οργάνωση και στρατηγικές πωλήσεων μιας ελληνικής ποτοβιομηχανίας (1888-1940)

Ελένη Μπενέκη (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

Το Ελληνικόν Μηχανοποιείον και Ναυπηγείον Βασιλειάδη στον κύκλο επιχειρήσεων των Αδελφών Ανδρέα Εμπειρίκου κατά τον Μεσοπόλεμο: διαφοροποίηση και ανάπτυξη

Στράτος Ν. Δορδανάς και Θεοδόσης Τσιρώνης (Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

Η ιστορία του βιομηχανικού συγκροτήματος της Υφανέτ (1926-1945)

Β. ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (Ι). ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑΥΠΗΓΙΚΗ

Αίθουσα διαλέξεων Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου

Πρόεδρος: Τζελίνα Χαρλαύτη (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)
Σχολιαστής: Βασίλης Καρδάσης (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Γεράσιμος Παγκράτης (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Μέθοδοι οργάνωσης και διαχείρισης της ναυτιλιακής επιχείρησης στην Κέρκυρα στο πρώτο μισό του 16ου αιώνα

Απόστολος Δελής (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

« Ναυπηγικές Επιχειρήσεις στην Ερμούπολη στην ακμή της ιστιοφόρου ναυτιλίας. Οργάνωση, δομή, λειτουργία και στρατηγικές (1827-1866)»

Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

A Spetsiot shipping firm as a link of the Greek international network

11:00- 11:30 Διάλειμμα καφέ

ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΙΙ - 11:30-13:30

Α. ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ (ΙΙ). ΚΛΑΔΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Σταύρος Θωμαδάκης (Πανεπιστήμιο Αθηνών)
Σχολιαστής: Χριστίνα Αγριαντώνη (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)

Ιωάννης Αντωνόπουλος (Πάντειο Πανεπιστήμιο)

Η διαμόρφωση της Ελληνικής πολεμικής βιομηχανίας κατά την διάρκεια του Μεσοπολέμου

Νίκος Τζαφλέρης (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)

Ο ρόλος της ελληνικής βιομηχανίας στον ελληνοϊταλικό πόλεμο (1940 – 1941)

Ελένη Χατζημιχάλη (Technische Universität Darmstadt)

Οικονομικές συνέχειες πριν και μετά τον πόλεμο: Η γερμανική επιρροή στη διαμόρφωση των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα

Β. ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΙΙ). ΕΜΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ

Αίθουσα διαλέξεων Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου

Πρόεδρος: Μαρία Χριστίνα Χατζηϊωάννου (ΙΝΕ/EΙΕ)
Σχολιαστής: Ιωάννα Μίνογλου (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Δέσποινα Βλάμη (ΚΕΜΝΕ-Ακαδημία Αθηνών)

The female environment of a Greek merchant entrepreneur (18th-19th centuries). New evidences from the personal archive of Michail Vassiliou

Aliye Mataraci (Bilgi Universityi)

Reading Social Profile and Economic Standing of a Muslim Merchant Network through Business Correspondence

Antonella Viola (European University Institute, Florence)

Greek traders in British India (1840-1920): between Business History and the History of Diaspora Traders

14:00 Ελαφρύ Γεύμα

Ισόγειο Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΙΙΙ - 16:30-18:30

ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Χρήστος Χατζηϊωσήφ (Πανεπιστήμιο Κρήτης-ΙΜΣ/ΙΤΕ)
Σχολιαστής: Σταύρος Θωμαδάκης (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Κώστας Αξαρλόγλου, Χρήστος Καμπόλης (ALBA) και Νίκος Χρυσίδης (Southern Connecticut State University)

Indulgences in the Eastern Orthodox Church: Evidence of Oligopolistic Behavior

Δημήτρης Δημητρόπουλος (ΙΝΕ/ΕΙΕ)

Ο σαράφης του Αλή πασά στην Κωνσταντινούπολη, 1813-1814: οικονομικές δοσοληψίες και συναλλαγές

Ali Coşkun Tunçer (LSE)

International Financial Control in the Peripheries of the Gold Standard: The Case of Greece 1879-1914

Κώστας Λοΐζος (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Development Banking in Greece 1963-2002. A History of Institutional Transformation

18:30- 19:00 Διάλειμμα καφέ

ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΙV - 19:00-20:30

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ YΠΑΙΘΡΟ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Μιχάλης Ψαλιδόπουλος (Πανεπιστήμιο Αθηνών)
Σχολιαστής: Γιώργος Σταθάκης (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Βάσω Σειρηνίδου (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Από το κοινοτικό δάσος στο δάσος-εργοστάσιο. Η περίπτωση της Θάσου, 19ος αι.

Μαρία Παπαθανασίου (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Ανθρώπινες Εμπειρίες και Κοινωνικο-Οικονομικές Διαδρομές: Προσεγγίζοντας την ιστορία του ορεινού ελλαδικού χώρου

21:30 Δείπνο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2008

ΣΥΝΕΔΡΙΑ V - 9:00-11:00

Α. ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΘΕΣΜΟΙ (Ι). ΕΛΙΤ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΙΕΡΑΡΧΗΣΕΙΣ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Όλγα Κατσιαρδή Hering (Πανεπιστήμιο Αθηνών)
Σχολιαστής: Νίκος Καραπιδάκης (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

Φώτης Μπαρούτσος (Πανεπιστήμιο Πατρών)

Διάλογος μεταξύ τοπικών ελίτ και κεντρικής βενετικής εξουσίας. Οι πρεσβείες ως θεσμός διαμόρφωσης οικονομικών και κοινωνικών ιεραρχιών

Ελευθερία Ζέη (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Όψεις της διαμόρφωσης των κοινωνικών ελίτ στο Αιγαίο του 18ου αιώνα: οι «άρχοντες» του maktu

Μαρία Καβάλα (Πανεπιστήμιο Κρήτης) και Ελένη Ιωαννίδου (Ιστορικό Αρχείο Προσφυγικού Ελληνισμού του Δήμου Καλαμαριάς)

Αρωγή και αποκατάσταση των προσφύγων στη Θεσσαλονίκη του Μεσοπολέμου. Πτυχές της δράσης των μη κρατικών συλλογικών φορέων

11:00-11:30 Διάλειμμα καφέ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

9:00-10:20 Β. ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΙΙΙ). ΈΜΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ

Αίθουσα διαλέξεων Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου

Πρόεδρος: Ιωάννα Μίνογλου (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών)
Σχολιαστής: Μαρία Χριστίνα Χατζηϊωάννου (ΙΝΕ/EΙΕ)

Κωνσταντίνα Καρακώστα (Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

«Μικρές Μοσχοπόλεις», Η οικονομική και κοινωνική οργάνωση των Μοσχοπολιανών Βλάχων στον χώρο της Κεντρικής και Νοτιοανατολικής Ευρώπης

Ευρυδίκη Σιφναίου (ΙΝΕ/ΕΙΕ)

Πόλεμος και επιχειρηματικές στρατηγικές: ελληνικοί εμπορικοί οίκοι στο Ταϊγάνιο της Αζοφικής και ο Ρωσοτουρκικός πόλεμος του 1877-1878

10:30-10:50 Διάλειμμα καφέ Αίθουσα διαλέξεων Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου

ΣΥΝΕΔΡΙΑ VI - 11:30-13:00

Α. ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΘΕΣΜΟΙ (ΙΙ). ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Νίκος Καραπιδάκης (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)
Σχολιαστής: Όλγα Κατσιαρδή Hering (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Matthieu Grenet (European University Institute, Florence)

Une économie communautaire? La charité dans la diaspora grecque (Venise, Livourne, Marseille, v.1770-v.1830)

Ίκαρος Μαντούβαλος (ΚΕΜΝΕ-Ακαδημία Αθηνών)

Πρακτικές κληροδοσίας Ελλήνων της Τεργέστης. Μια πρώτη συγκριτική προσέγγιση αναφορικά με την περίπτωση της Βιέννης και της Πέστης (19ος αιώνας)

Βασίλης Δαλκαβούκης (Πανεπιστήμιο Θράκης)

Κληροδοτήματα και «περιφερειακή ανάπτυξη»: παρελθόν και παρόν μιας ειδικής κατηγορίας «οικονομικών πόρων». Το παράδειγμα του Ζαγορίου στην Ήπειρο

10:50-13:30 Β. ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

Αίθουσα διαλέξεων Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου

Πρόεδρος: Λευτέρης Τσουλφίδης (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας)
Σχολιαστής: Μιχάλης Ψαλιδόπουλος (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Σπύρος Τζόκας (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Η οικονομική και κοινωνική διάσταση των τεχνικών υπολογισμών του Ηλία Ι. Αγγελόπουλου (τέλος 19ου- αρχές 20ου αιώνα)

Μιχάλης Ζουμπουλάκης (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)

Η «εξάρτηση από το παρελθόν» και η σημασία της ιστορίας στη βρετανική οικονομική σκέψη

Άννα Μαχαιρά (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)

Η διδασκαλία της πολιτικής οικονομίας στη Γαλλία ανάμεσα στην ηθική, την πολιτική και την έρευνα

Ανδρέας Κακριδής (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Continuity and Change : Mapping the Community of Economists in Greece (1944-1967)

14:00 Ελαφρύ γεύμα

Ισόγειο Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

ΣΥΝΕΔΡΙΑ VII - 17:00-18:30

ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΙΜΩΝ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Γιάννης Αλεξανδρόπουλος (Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)
Σχολιαστής: Νίκος Θεοχαράκης (Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Νίκος Ποταμιάνος (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Η νομοθεσία κατά της αισχροκέρδειας, το ενοικιοστάσιο και η συγκρότηση του μικροαστικού ταξικού πόλου 1916-1925

Λήδα Παπαστεφανάκη (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)

Για την ιστορικότητα των αγορών εργασίας στην Ελλάδα

18:30 Διάλειμμα καφέ

19:00 ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Peer H.H. Vries (Πανεπιστήμιο Βιέννης)

Comparing and connecting economic growth – and its absence – on a global scale

21:30 Δείπνο

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2008

ΣΥΝΕΔΡΙΑ VIII - 9:30-11:30

Α. ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Νίκος Θεοχαράκης (Πανεπιστήμιο Αθηνών)
Σχολιαστής: Λευτέρης Τσουλφίδης (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας)

Μάνος Περάκης (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Μια οικονομία της ανατολικής Μεσογείου σε μετασχηματισμό. Η περίπτωση της ύστερης οθωμανικής Κρήτης (1840-98)

Σάκης Γκέκας (University of Manchester)

Failing Protection. Commissioners, Merchants and Intellectuals in the Ionian Islands under British rule, 1815-1864

Αλέξης Φραγκιάδης (Οικονομικό Πανεπιστήμιο)

Πολιτική εξουσία και σχέσεις γαιοκτησίας στην Ελλάδα, 1821 – 1940: ιστοριογραφικές προσεγγίσεις

Β. ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Αίθουσα διαλέξεων Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου

Πρόεδρος: Κατερίνα Παπακωνσταντίνου (Πανεπιστήμιο Πειραιά)
Σχολιαστής: Σωκράτης Πετμεζάς (Πανεπιστήμιο Κρήτης, ΙΜΣ/ΙΤΕ)

Sébastien Marre (Université Michel de Montaigne-Bordeaux III)

La diaspora grecque à partir du Pirée dans la seconde moitié du XIXe siècle : une approche démographique

Μυρτώ Δημητροπούλου (Université Lumière, Lyon ΙΙ)

«Ενώπιον εμού του Ληξιάρχου της πόλεως Αθηνών». Δημογραφικές συμπεριφορές στην Αθήνα του 19ου αιώνα

Ντίνα Μουστάνη (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)

Τα ενοριακά βιβλία και οι ενορίτες του Αγ. Κωνσταντίνου στο Βόλο: Απόπειρα ανασυγκρότησης οικογενειών (1913-1922)

11:30 – 12:00 Διάλειμμα καφέ

ΣΥΝΕΔΡΙΑ IX - 12:00-14:30

Η ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Πρόεδρος: Ανδρέας Λυμπεράτος (Πανεπιστήμιο Κρήτης, ΙΜΣ/ΙΤΕ)
Σχολιαστής: Γιάννης Αλεξανδρόπουλος (Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

Φωκίων Κοτζαγεώργης (Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

Τσιφλίκια στον καζά Διδυμοτείχου (1455-1614)

Ηλίας Κολοβός (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Πίσω στα τεφτέρια; Οικονομικά μεγέθη και κοινωνική δομή στην Άνδρο του 17ου αιώνα με βάση το οθωμανικό κτηματολόγιο: τρόποι ανάλυσης, μεθοδολογικά προβλήματα και ιστοριογραφικά ζητήματα

Μάρθα Πύλια (Πανεπιστήμιο Θράκης)

Προεστοί και πολιτικό χρήμα στην προεπαναστατική Πελοπόννησο

Svetlana Doncheva (Institute of Balkan Studies, Sofia)

Οικονομικοί ή κοινοτικοί θεσμοί; Oι χριστιανικές συντεχνίες στη Θράκη και στη Μακεδονία κατά το 19ο αιώνα

14:30 Ελαφρύ γεύμα

Ισόγειο Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

17:30-19:30 Κλείσιμο συνεδρίου και αποτίμηση

Αίθουσα διαλέξεων Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

19:30 Δεξίωση

Ισόγειο Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου Ξενία

Newsletter